o projekcie

Radość wygranej i gorycz porażki, trudy treningów i szczęście na boisku, lata triumfów i sportowa emerytura – piłka siatkowa to cała paleta emocji i uczuć, które często uderzają na zdjęciach zawodników. Książka Macieja Zdziarskiego „Piękno siatkówki” ukazuje różne oblicza sportowego świata, jego blaski i cienie. Celem autora nie było ukazanie galerii siatkarskich sław czy historii dyscypliny w kilkuset fotografiach, dlatego zdjęcia nie są prezentowane w porządku chronologicznym. Znacznie ważniejsze było kryterium estetyczne. Rolą albumu jest pokazanie siatkarskiej ciągłości, dlatego czasem zdjęcia zawodników z samych szczytów przeplatają się ze zdjęciami dzieci dopiero rozpoczynających treningi. To opowieść pisana fotografią.

Kiedy pracowałem nad wywiadami do książki „Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota. Rozmowy o siatkówce i nie tylko z medalistami igrzysk olimpijskich z Tokio (1964), Meksyku (1968) i Montrealu (1976)”, z wielką uwagą wsłuchiwałem się w słowa moich rozmówców, nabierając przekonania, że są ambasadorami wyjątkowej dyscypliny sportu. Opowiadali mi o różnych obliczach siatkówki: indywidualnych ambicjach i przywiązaniu do drużyny, o trudzie i poczuciu spełnienia, o dumie z reprezentowania barw narodowych i prozaicznych potyczkach z codziennością – wyjaśnia Maciej Zdziarski.

Wszystkie te emocje obserwowałem także na halach sportowych, przychodząc na mecze rozgrywane na różnych szczeblach w siatkarskiej hierarchii. Inaczej niż fotoreporterzy sportowi, nie koncentrowałem się na zrobieniu zdjęć najlepszych akcji i zawodników meczu. Z aparatem wyczekiwałem na momenty, które pozwolą pokazać wyjątkową urodę piłki siatkowej: ruch, dynamikę, emocje. Czasem sytuacje obserwowane na boisku kojarzyły mi się z gracją i lekkością właściwą baletowi, innym razem – z twardymi zmaganiami gladiatorów. W rozmowie z zawodnikami okazało się, że sami często w ten sposób postrzegają siatkówkę – niezależnie od tego, czy są wciąż aktywnymi zawodnikami, czy dawno zakończyli karierę. Właśnie dlatego do albumu trafiły zdjęcia sprzed ponad pół wieku, lecz również takie, które powstały specjalnie na jego potrzeby.

W sesjach zrealizowanych do celów publikacji wzięli udział wybitni siatkarze reprezentujący różne siatkarskie pokolenia. Są wśród nich autorzy pierwszych międzynarodowych sukcesów polskiej siatkówki: Krystyna Jakubowska – medalistka olimpijska z Tokio (1964) i Meksyku (1968) oraz Edward Skorek i Tomasz Wójtowicz – mistrzowie świata z Meksyku (1974) i mistrzowie olimpijscy z Montrealu (1976). Wśród bohaterów albumu są także m.in. popularne Złotka – mistrzynie Europy z lat 2003 i 2005 (Małgorzata Glinka, Aleksandra Jagieło, Dominika Leśniewicz, Joanna Mirek, Katarzyna Skowrońska, Dorota Świeniewicz, Mariola Zenik) oraz mistrzowie świata z lat 2014 i 2018 (Krzysztof Ignaczak, Damian Schulz, Michał Winiarski).

Książka trafiła do 300 organizacji i instytucji w całej Polsce, m.in.: klubów PlusLigi, TAURON 1. Ligi Siatkarzy, TAURON Ligi i 1. Ligi Kobiet, szkół, w których uczą się młodzi siatkarze, organizacji młodzieżowych, wojewódzkich związków piłki siatkowej. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.Maciej Zdziarski – prezes Fundacji Instytut Łukasiewicza. Dziennikarz, fotografik, działacz społeczny, menedżer i przedsiębiorca. Autor kilku zbiorów rozmów z najwybitniejszymi polskimi sportowcami, które ukazały się nakładem Instytutu Łukasiewicza – m.in. „Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota. Rozmowy o siatkówce i nie tylko z medalistami igrzysk olimpijskich z Tokio (1964), Meksyku (1968) i Montrealu (1976)”.