Patronat honorowy

Zapraszam Państwa w fascynującą podróż po świecie polskiej siatkówki. Naszymi przewodnikami będą ludzie, którzy związali całe swoje życie z tą wyjątkową dyscypliną: znakomite siatkarki i siatkarze oraz wspaniali szkoleniowcy – im wszystkim polscy kibice zawdzięczają moc sportowych wzruszeń – pisze w przedmowie do książki „Piękno siatkówki” Ryszard Czarnecki, honorowy patron publikacji i jeden z jej inicjatorów.

Jak podkreśla Ryszard Czarnecki, to ogromna satysfakcja, że w gronie narratorów są przedstawiciele kilku siatkarskich pokoleń: od brązowej medalistki igrzysk w Tokio (1964) i Meksyku (1968) po mistrza świata z roku 2018. Te sukcesy dzieli ponad pół wieku! Był to czas wypełniony gigantyczną pracą, która wyniosła polską siatkówkę na światowe szczyty – wieńczone tytułami mistrzów i mistrzyń Europy, mistrzów globu, złotych medalistów olimpijskich.

Wiemy przecież jednak, że – jak w każdym sporcie – tłuste lata przeplatały się z latami chudymi. Radość wygranej i gorycz porażki, trudy treningów i szczęście na boisku, lata triumfów i sportowa emerytura – piłka siatkowa to cała paleta emocji i uczuć. Właśnie owa różnorodność jest tematem albumu. Piękno siatkówki zaklęte jest w ludziach: sportowej postawie, gestach, wyrazie twarzy, lecz również w przedmiotach: medalach i innych eksponatach, z tak wielką troską przechowywanych w siatkarskim muzeum Volley Bajka.

Żeby pokazać ciągłość siatkarskich pokoleń, autor albumu przywołał na zdjęciach zarówno najbardziej utytułowanych bohaterów polskiej siatkówki, jak i zawodników początkujących – uczniów szkół i liceów o profilu siatkarskim oraz przedstawicieli klubów młodzieżowych. U medalistki olimpijskiej sprzed ponad półwiecza Maciej Zdziarski odnalazł ten sam błysk w oku, co u młodej siatkarki, która dopiero zaczyna swoją przygodę ze sportem. Na tym właśnie polega piękno siatkówki!

Cieszę się, że autor koncepcji książki (ale i wielu zdjęć, które do niej trafiły) potrafił przy pomocy obrazów wyrazić poczucie wspólnoty przeżyć, towarzyszące każdemu, kto jest blisko polskiej siatkówki. Jako pasjonat tej dyscypliny obejrzałem na żywo setki meczów. Dlatego doskonale wiem, że emocje towarzyszące piłce siatkowej są stałe, niezależnie od rangi zawodów. Radość z dobrze rozegranej akcji, popisowa zagrywka, skuteczny blok czy atak – cieszą wszystkich, którzy w siatkówce odnaleźli swoje życiowe powołanie, miłość lub po prostu pasję.

Piłka siatkowa w ciągu ostatnich dekad stała się polskim sportem narodowym, łączącym pokolenia, wzmacniającym więzi i poczucie dumy narodowej. Kibice siatkarscy to niezwykle liczna grupa osób, wśród których są ludzie w różnym wieku: od dzieci, próbujących swoich sił w siatkówce, po osoby już starsze, które kilkadziesiąt lat temu były świadkami pierwszych międzynarodowych triumfów polskich siatkarzy. Wierzę, że każdy z Czytelników odnajdzie w tym albumie swoją definicję „piękna siatkówki”.

Ryszard Czarnecki